RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 4 Kenari
Tarikh : 23 Januari 2012 ( Isnin )
Masa : 60 Minit
(8.00 – 9.00 pagi)
Bilangan Murid : 22 Orang
Tajuk : Kasihan Sang Burung (Alam Sekitar)
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat;
i.
Membaca
dan mengecam isi-isi penting daripada pelbagai bahan bacaan.
ii.
Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang
dibincangkan.
iii.
Membaca
pantun secara lancar dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Hasil
Pembelajaran
Fokus Utama:
6.3
Membaca dan mengenal pasti isi utama dan isi sampingan
daripada teks.
Aras : 1 i) Membaca dan mengecam isi-isi penting daripada
pelbagai bahan bacaan.
Fokus Sampingan:
3.1 Menyampaikan maklumat tentang
sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata, istilah, frasa, struktur
ayat yang betul, dan laras bahasa yang sesuai.
Aras : 1 i)
Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan.
ii) Menyampaikan maklumat yang
bernas dengan jelas dan tersusun.
SISTEM BAHASA
Tatabahasa : Perkataan Berimbuhan
Kosa Kata : Pokok senduduk,
berserat-serat, lukah.
Sebutan dan Intonasi : Pantun
PENGISIAN KURIKULUM
i.
Ilmu
: Sains
ii. Nilai Murni :
Hemah tinggi, menghargai alam sekitar.
iii. Kemahiran
Nilai Tambah
-Kemahiran
Berfikir: Mengelaskan, mengenal pasti idea utama dan idea sokongan.
-Kecerdasan
Pelbagai: Pendidikan muzik.
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Pernah dan tahu
i. Kebaikan
menjaga alam sekitar.
ii. Mengenal
pasti kata kerja.
iii. Mengeja
dan membaca.
BAHAN BANTU
MENGAJAR
-Komputer
-Internet
-Buku Teks Tahun 4
-Lembaran kerja
Masa
|
Isi
Pelajaran
|
Aktiviti
Pengajaran dan pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
( 5 Minit)
|
i.
Pantun dua kerat
|
· Murid diperdengarkan pantun dua kerat yang dibaca oleh
guru.
· Guru menjelaskan kaitan pantun tersebut dengar
pengajaran yang akan di jalankan pada hari tersebut.
|
BBM :
Pantun Dua Kerat
Komputer.
|
Langkah 1
( 15 Minit)
|
Mengunakan Internet, Enjin Pencarian.
Pautan
internet:
|
|
BBM :
Komputer.
Internet.
KB :
Mengumpul maklumat
KP :
Verbal Linguistik
|
Langkah 2
(15 Minit)
|
Kad arahan :
1.
mencari pantun berkaitan dengan alam sekitar.
2.
menyimpan maklumat yang telah didapati ke dalam folder
teks yang di sediakan.
|
(Guru
membuat pemantaun dan memberi tunjuk ajar)
·
Murid
dikehendaki menyimpan pantun yang telah di cari ke dalam folder .
|
KBKK
BBM :
Komputer
Internet
KB :
Mengumpul maklumat
Nilai :
Kerjasama.
|
Langkah 3
(20 minit)
|
Cerita “Kasihan Sang Burung”
Arahan :
Senaraikan perkataan berimbuhan yang terdapat dalam
cerita “Kasihan Sang Burung”
|
·
Guru meminta setiap kumpulan mencari perkataan
berimbuhan dan mengelaskan kata kerja yang terdapat didalam cerita “Kasihan
Sang Burung”.
·
Setiap kumpulan di minta untuk membentangkan hasil
kerja mereka.
·
Wakil setiap kumpulan diminta membaca kuat perkataan
berimbuhan yang di jumpai dalam cerita.
·
Guru membetulkan pelajar jika terdapat perkataan yang
bukan merupakan perkataan berimbuhan..
|
KP :
Verbal Linguistik
Nilai murni:
Hemah tinggi
Menghargai alam sekitar
|
penutup
( 5 Minit)
|
Penutup kognitif :
Apakah yang telah kamu pelajari sebentar tadi?
Apakah tanggungjawab kamu terhadap diri sendiri?
|
|
Nilai Murni :
Menjaga kebersihan diri.
Menjaga kesihatan diri.
Mengamalkan gaya hidup sihat.
|
No comments:
Post a Comment